Urzędnicy, nauczyciele, żołnierze znaleźli się w grupie mieszkańców, którzy wzięli udział w Białej Sobocie zorganizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach. W sumie z bezpłatnej badań wykonywanych dzięki realizacji projektu "Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników" skorzystało ponad 130 osób.
Osoby, które zgłosiły chęć udziału w projekcie miały zmierzone ciśnienie i pobraną krew do badań.
- Oferowany przez nas pakiet badań jest bardzo szeroki. Obejmuje 14 parametrów u kobiet i 15 u mężczyzn. W skład pakietu wchodzi morfologia z rozmazem, glukoza w surowicy krwi, lipidogram, białko CRP, kwas moczowy, wit D3 250H, albumina w surowicy, fosfataza alkaliczna, wapń całkowity, fosfor nieorganiczny, AST, ALT, TSH, jonogram, a u mężczyzn dodatkowo badanie PSA - przypomina Anna Misztal, zastępca dyrektora WOMP.
Wyniki badań i ankiety medycznej są analizowane przez lekarza medycyny pracy, który udziela teleporady. Jeśli jest taka konieczność pacjenci są kierowani na dalsze konsultacje do specjalistów: kardiologów, laryngologów i rehabilitantów. Mogą też otrzymać skierowanie na dalsze badania m.in. genetyczne.
Wśród osób, które skorzystały z badań w sobotę była między innymi Paulina Pałysiewicz.
- Staram się dbać o zdrowie, korzystam z badań profilaktycznych. Mam dla kogo żyć i wiem, jak ważna jest profilaktyka. O projekcie "Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników" dowiedziałam się w pracy, postanowiłam skorzystać z badań, bo oferowany pakiet jest bardzo szeroki - mówi Paulina Pałysiewicz.
Rekrutacja do projektu trwa. Pracownicy zgłaszający się indywidualnie mogą rejestrować się dzwoniąc pod numer: WOMP 41 347 97 44, ŚCO 885 77 99 88, zakłady pracy: 41 347 97 42, 41 347 97 12.
Do tej pory z badania profilaktyczne wykonało ponad 26 tysięcy pracujących mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Panowie, którzy wzięli udział w pierwszym etapie badań, mogą skorzystać także z wizyty w mobilnym gabinecie urologicznym, gdzie czeka na nich lekarz urolog. Konsultacja urologiczna połączona jest z badaniem ultrasonograficznym (USG) układu moczowo – płciowego, badaniem per rectum oraz analizą wyniku PSA.
Z bezpłatnych badań mogą skorzystać pracujący mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy ukończyli 40 rok życia.
Projekt pn. "Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników" jest realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Kielcach w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.