Ponad 130 pracujących mieszkańców województwa świętokrzyskiego weźmie udział w badaniach wykonywanych dzięki organizacji przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach – Białej Soboty.
Na liście chętnych do skorzystania z projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” znaleźli się między innymi pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, 10.Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, szkół i kieleckich urzędów.
Osoby, które zgłosiły chęć udziału w projekcie będą miały zmierzone ciśnienie i pobraną krew do badań.
- Oferowany przez nas pakiet badań jest bardzo szeroki. Obejmuje 14 parametrów u kobiet i 15 u mężczyzn. W skład pakietu wchodzi morfologia z rozmazem, glukoza w surowicy krwi, lipidogram, białko CRP, kwas moczowy, wit D3 250H, albumina w surowicy, fosfataza alkaliczna, wapń całkowity, fosfor nieorganiczny, AST, ALT, TSH, jonogram, a u mężczyzn dodatkowo badanie PSA - przypomina Anna Misztal, zastępca dyrektora WOMP.
Jeśli jest taka konieczność pacjenci są kierowani na dalsze konsultacje do specjalistów: kardiologów, laryngologów i rehabilitantów. Mogą też otrzymać skierowanie na dalsze badania m.in. genetyczne.
Jeśli jest taka konieczność kieruje na dalsze konsultacje do specjalistów: kardiologów, laryngologów, genetyków i rehabilitantów.
- Biała sobota jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców regionu, którzy chcą wykonać badania w dniu wolnym od pracy. Przypominam, że na badania można zgłaszać się indywidualnie, ale można też przez zakłady pracy. Z projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” mogą korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą, rolnicy, czyli generalnie wszyscy pracujący mieszkańcy województwa, którzy ukończyli 40 lat – dodaje Anna Misztal.
Rekrutacja do projektu trwa. Pracownicy zgłaszający się indywidualnie mogą rejestrować się dzwoniąc pod numer: WOMP 41 347 97 44, ŚCO 885 77 99 88, zakłady pracy: 41 347 97 42, 41 347 97 12.
Do tej pory z badania profilaktyczne wykonało ponad 26 tysięcy pracujących mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Panowie, którzy wzięli udział w pierwszym etapie badań, mogą skorzystać także z wizyty w mobilnym gabinecie urologicznym, gdzie czeka na nich lekarz urolog. Konsultacja urologiczna połączona jest z badaniem ultrasonograficznym (USG) układu moczowo – płciowego, badaniem per rectum oraz analizą wyniku PSA.
Projekt pn. "Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników" jest realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Kielcach w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.