Kilkudziesięciu pracowników Izby Administracji Skarbowej w Kielcach skorzystało dziś z badań wykonywanych w urobusie. Do tej pory z tej formy profilaktyki skorzystało ponad 1600 osób, ponad 200 z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki.
Urobus, czyli mobilny gabinet urologiczny działa od końca kwietnia 2025 roku. Jest wyposażony w wysokiej rozdzielczości aparat usg. Ideą, stojącą za realizacją tego zadania, jest zapewnienie mężczyznom powyżej 40 roku życia, aktywnym zawodowo i mieszkającym na terenie województwa świętokrzyskiego szerokiego dostępu do badań urologicznych, szczególnie w małych miejscowościach, odległych od większych miast, zwłaszcza tam, gdzie nie ma gabinetów urologicznych. Urobus ma tę zaletę, że jest mały i lekki, dlatego może dojechać praktycznie wszędzie, bez żadnych ograniczeń. Jest klimatyzowany i ogrzewany, dlatego może być wykorzystywany przez cały rok.
Z badań w urobusie mogą skorzystać osoby biorące udział w projekcie "Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników". Pacjenci zgłaszają się indywidualnie a także poprzez zakłady pracy. Badania przeprowadzają specjaliści związani z Kliniką Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Podczas wizyty w mobilnym gabinecie pacjenci mają wykonywane pełne badanie urologiczne oraz badanie ultrasonograficzne, które ma sprawdzić stan układu moczowo – płciowego. Ocenia się nerki, pęcherz, gruczoł krokowy i jądra.
Więcej informacji na temat rekrutacji znajduje się tutaj: Projekt Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników
Projekt "Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników" jest realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach, we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Do tej pory z wszystkich oferowanych dzięki projektowi badań skorzystało ponad 25 tysięcy pacjentów.