Kolejni pracujący mieszkańcy miasta i gminy Opatów skorzystali z bezpłatnych badań profilaktycznych wykonywanych dzięki realizacji projektu "Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników". Tym razem akcję zorganizowaliśmy wspólnie z opatowskim ratuszem.
Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy a także Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dojeżdżają na miejsce zorganizowanych badań, żeby taki przyjazd był możliwy konieczne jest zebranie grupy co najmniej 50 osób. W Opatowie zbadań skorzystali między innymi urzędnicy, nauczyciele oraz pracownicy biblioteki i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
Do tej pory z projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników skorzystało ponad 25 tysięcy mieszkańców regionu. Celem programu jest poprawa stanu zdrowia pracujących mieszkańców województwa świętokrzyskiego w wieku 40 plus i jak najdłuższe zatrzymanie ich na rynku pracy. Rekrutacja do projektu trwa. Pacjenci mogą zgłaszać się indywidualnie, ale mogą być zgłaszani też przez zakłady pracy.
Pracownicy zgłaszający się indywidualnie mogą rejestrować się dzwoniąc pod numer WOMP: 41 347 97 44, 452 069 786, ŚCO: 885 77 99 88, natomiast osoby zgłaszające zakłady pracy rejestrują się pod numerami: 508 315 493, 508 315 643.
Projekt składa się z kilku etapów. Na początku pobierana jest krew, mierzone ciśnienie i wykonywana jest analiza składu ciała. Później wyniki 14 badań, a także zapisy znajdujące się w ankiecie medycznej, analizuje lekarz medycyny pracy, który podczas teleporady omawia je z pacjentem. Jeśli jest taka konieczność kieruje na dalsze konsultacje do specjalistów między innymi kardiologów, laryngologów i rehabilitantów. U osób, które mają określone predyspozycje medyczne wykonywane są badania genetyczne w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej, zakrzepicy a także badanie mutacji w genach BRCA1 i BRCA 2 metodą NGS.
Panowie, uczestnicy projektu, mogą skorzystać także z bezpłatnych badań w urobusie. Tutaj pacjenci są badani przez specjalistę urologa ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, wykonywane jest także badanie USG i analizowany wynik PSA.
Projekt "Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników" jest realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach, we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.