Pierwsi pracownicy już przebadani

Pierwsi pracownicy z województwa świętokrzyskiego wzięli udział w badaniach i warsztatach informacyjno-edukacyjnych realizowanych dzięki projektowi „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”.

Zadanie to realizują wspólnie Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach i Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Pierwszą instytucją, która zgłosiła chęć udziału w projekcie był Środowiskowy Dom Samopomocy w Kielcach. Pracownicy tej instytucji są już po pierwszych badaniach.

  • W pierwszym etapie badań mierzone jest ciśnienie, przeprowadzana jest analiza składu ciała, a także pobierana jest krew. To pozwala na wykonanie bardzo szerokiego pakietu badań laboratoryjnych – informuje dr Anna Mikołajczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

W pakiecie tym znalazły się między innymi morfologia z rozmazem, poziom glukozy, białka CRP, kwasu moczowego a także witaminy D. Poziom AST, ALT i TSH. To badania, dzięki którym można zdiagnozować wiele chorób między innymi niedokrwistość, cukrzycę, choroby endokrynologiczne, a także nowotworowe i autoimmunologiczne.

Uzyskane wyniki oraz informacje z ankiety medycznej zostaną przeanalizowane przez lekarza medycyny pracy, który skontaktuje się z pacjentami i zaproponuje dalszy sposób postępowania. Specjalista oceni, czy występują czynniki ryzyka predysponujące do zachorowania na przykład na zakrzepicę. Poszczególni pacjenci przypisywani są do konkretnych specjalistów.

  • Pacjenci otrzymają informacje o wynikach badań, jeśli coś zaniepokoi lekarza, to on może skierować ich do dalszej diagnostyki. Wśród specjalistów mamy do dyspozycji między innymi kardiologów, pulmunologów, laryngologów, a także specjalistów, którzy zajmują się badaniami genetycznymi oraz rehabilitacją – mówi dr Anna Mikołajczyk.

Pierwsze przebadane osoby wzięły także udział w warsztatach informacyjno-edukacyjnych zorganizowanych w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy.

Podczas zajęć uczestnicy projektu dowiedzieli się między innymi co oznaczają wyniki poszczególnych badań, po co się je wykonuje i co robić, gdy na przykład badanie pokaże zbyt niski poziom witaminy D w organizmie. Otrzymują także informacje dotyczące chorób cywilizacyjnych.

  • Wiele osób nie zdaje sobie na przykład sprawy z tego, jak dużym zagrożeniem dla zdrowia jest nadciśnienie. Podczas warsztatów uświadamiamy uczestników, żeby nie bagatelizowali tego problemu, złych wyników badań i innych dolegliwości. Przede wszystkim zachęcamy do udziału w badaniach profilaktycznych – mówi dr Anna Mikołajczyk

Agnieszka Spyt, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Typu A przy ulicy Miodowej w Kielcach, podkreśla, że gdy tylko dowiedziała się o projekcie postanowiła zgłosić do udziału podległych jej pracowników.

  • W naszej placówce stawiamy na zdrowy tryb życia. Chodzi zarówno o naszych podopiecznych, jak i pracowników. Przez wiele lat pracowałam w szpitalach, wiem jak ważna jest profilaktyka, jak ważne jest zapobieganie rozwojowi chorób. Moi pracownicy są bardzo świadomi, wiele lat pracujemy ze sobą, rozmawiamy i mamy świadomość, że zdrowie jest najważniejsze – dlatego chętnie skorzystaliśmy z badań – podkreśla Agnieszka Spyt.

Część badań uczestników projektu jest prowadzona w WOMP, a część w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Dzięki realizacji projektu ŚCO stworzy mobilny gabinet USG. Specjalny samochód wyposażony w sprzęt medyczny będzie wraz ze specjalistami przemierzał cały region i będą w nim wykonywane badania usg prostaty.

Do udziału w projekcie mogą zgłaszać swoich pracowników pracodawcy, ale mogą oni także zgłaszać się indywidualnie. Warunkiem skorzystania z programu jest posiadanie aktualnego zaświadczenia o zatrudnieniu od pracodawcy oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania na terenie województwa świętokrzyskiego.

W sumie w województwie świętokrzyskim dzięki projektowi przebadanych zostanie 50 tysięcy osób w wieku 45 plus.

Projekt dofinansowany jest z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego.

Skip to content