O projekcie

Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach w partnerstwie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Kielcach rozpoczyna realizację projektu pn. „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” (nr projektu FESW.07.01-IZ.00-0068/24) na mocy umowy podpisanej z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.

Projekt uzyskał dofinansowanie na łączną kwotę 70 965 937,44 zł w ramach:

  • Priorytetu FESW.07 Zdrowi i aktywni zawodowo
    • Działania FEWS.07.01 Wsparcie zdrowotne świętokrzyskich pracowników
      • Celu szczegółowego: ESO4.4. Wspieranie dostosowania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian, wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, które uwzględnia zagrożenia dla zdrowia.

Projekt przewiduje także nawiązanie współpracy z jednostkami ochrony zdrowia, w tym z podstawowymi jednostkami służby medycyny pracy z terenu województwa świętokrzyskiego.

Cel projektu

Ochrona zdrowia i wydłużenie aktywności zawodowej pracujących mieszkańców województwa świętokrzyskiego poprzez przeprowadzenie kompleksowych działań edukacyjno-zdrowotnych przeciwdziałających opuszczaniu rynku pracy przez osoby w wieku produkcyjnym 45+ na terenie województwa świętokrzyskiego.

Czas i miejsce realizacji

Termin realizacji projektu: 1 lipca 2024 r. – 30 czerwca 2029 r. Swoim zasięgiem projekt obejmuje cały teren województwa świętokrzyskiego. Realizatorzy planują dotrzeć z działaniami do każdego z powiatów województwa.

Grupa docelowa

Beneficjentem programu jest 50 000 pracujących mieszkańców województwa świętokrzyskiego w wieku 45+. Warunkiem skorzystania z programu jest posiadanie aktualnego zaświadczenia od pracodawcy oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania na terenie województwa świętokrzyskiego.

Zadania w projekcie „Profilaktyka świętokrzyskich pracowników” i świadczenia dla jego uczestników projektu

  • Działania informacyjno-edukacyjne – edukacja zdrowotna skierowana do 50 000 osób pracujących:
    • Opracowanie materiałów informacyjno-edukacyjnych dla uczestników projektu (broszury i plakaty edukacyjne)
    • Działania informacyjno-edukacyjne w mediach społecznych
    • Warsztaty edukacyjne dla pracowników zakładów pracy z terenu województwa świętokrzyskiego. Warsztaty edukacyjne będą realizowane w zakładach pracy i WOMP w Kielcach w godzinach dostosowanych do potrzeb i możliwości zakładów pracy. Poświęcone będą tematyce: profilaktyka chorób cywilizacyjnych, wpływ środowiska pracy na zdrowie, kształtowanie postaw antydyskryminacyjnych i realizowane będą przez pracowników ochrony zdrowia. Warsztatom w zakładach pracy będzie towarzyszył Mobilny Punkt Pobrań, w którym pracownicy uczestniczący w warsztacie będą mieli pobieraną krew do badań laboratoryjnych bez konieczności zgłaszania się do stacjonarnego punktu pobrań/laboratorium. Czas trwania warsztatu 3 h.
    • Uruchomienie infolinii dla uczestników projektu
    • Zakup sprzętu na potrzeby działań informacyjno-edukacyjnych
  • Badania profilaktyczne – badania profilaktyczne w zakresie wykraczającym poza podstawowe badania okresowe pracowników, które obejmą co najmniej 40000 osób spośród grupy objętej działaniami informacyjno-edukacyjnymi:
    • Pomiar ciśnienia krwi
    • Analiza składu ciała
    • Pakiet badań laboratoryjnych (morfologia z rozmazem, glukoza w surowicy krwi, lipidogram, białko CRP, kwas moczowy, wit D3 250H, albumina w surowicy, fosfataza alkaliczna, wapń całkowity, fosfor nieorganiczny, AST, ALT, TSH, jonogram). Pobranie krwi odbywać się będzie w WOMP, ŚCO, w jednostkach współpracujących i na terenie zakładów pracy w Mobilnej Pobieralni Krwi. Badania wykonywane będą w laboratorium ŚCO.
    • Teleporada lekarza medycyny pracy przeprowadzona z omówieniem wyników badań laboratoryjnych, analizą ankiet medycznych wypełnionych przez pacjenta, ewentualnym skierowaniem na dalszą diagnostykę w ramach projektu i wydaniem zaleceń. Na podstawie skierowania lekarza medycyny pracy oraz kwalifikacji lekarza genetyka pacjenci zostaną poddani dalszej diagnostyce lub profilaktycznym świadczeniom medycznym w oparciu o zidentyfikowane czynniki ryzyka
    • Zakup sprzętu na potrzeby badań profilaktycznych
    • Zakup samochodu do przewozu próbek krwi
  • Badania genetyczne (pogłębione, specjalistyczne badania genetyczne dla wybranej grupy osób – ok. 10 % uczestników, szczególnie obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwory, schorzenia kardiologiczne lub zakrzepicę):
    • badanie mutacji w genach BRCA1 i BRCA 2 metodą NGS
    • badanie genetyczne w kierunku rodzinnej hipercholesterolemii
    • badanie genetyczne w kierunku zakrzepicy
    • Konsultacje w Poradni genetycznej / Porada genetyczna
  • Świadczenia zdrowotne (świadczenia zdrowotne dostosowane zdiagnozowanych w trakcie badań profilaktycznych czynników ryzyka, w tym konsultacje lekarskie i dalsze, pogłębione badania):
    • Konsultacja kardiologiczna z badaniami kardiologicznymi (EKG, echo serca, holter EKG, holter ciśnieniowy)
    • Konsultacja pulmonologiczna dla osób palących obecnie lub w przeszłości z badaniem NDTK klatki piersiowej (niskodawkowa tomografia komputerowa)
    • Konsultacja fizjoterapeutyczna i konsultacja lekarza specjalisty rehabilitacji dla osób zgłaszających bóle kręgosłupa, problem nietrzymania moczu o charakterze nawrotowym, zaburzenia równowagi/zawroty głowy i bóle w stawach barkowym lub kolanowym o charakterze przewlekłym
    • Pakiet świadczeń rehabilitacyjnych dla pracownika uzależniony od wyników konsultacji lekarskiej (zabiegi fizykalne z oferty Działu Rehabilitacji WOMP w Kielcach oraz zabiegi z użyciem sprzętu zakupionego na potrzeby projektu, w tym: urządzenie do oceny posturalnych perturbacji, urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych, urządzenie do ćwiczeń biernych stawu barkowego, urządzenie do głębokiej stymulacji kawitacyjnej, urządzenie do masażu membranowego, urządzenie do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej mięśni dna miednicy, urządzenie wykorzystujące terapię skupioną falą uderzeniową, stymulator elektromagnetyczny, stoły do masażu i rehabilitacji)
    • Konsultacja laryngologiczna z badaniem nasofiberoskopem oraz ewentualnymi badaniami dodatkowymi (HPV, biopsja, USG szyi, badanie histopatologiczne)
    • Badanie prostaty w zakupionym do tego celu mobilnym gabinecie – prostatobus. W ramach projektu uruchomiony zostanie unikalny, nowatorski na skalę kraju prostatobus. Będzie to mobilny gabinet do wykonywania badań USG prostaty, wyposażony w leżankę do badań, aparat usg, lampę, biurko, szafki na dokumentację i pobrany materiał diagnostyczny oraz toaletę. Ideą, stojącą za prostatobusem, jest zapewnienie mężczyznom szerokiego dostępu do badań urologicznych, szczególnie w małych miejscowościach, odległych od większych miast, zwłaszcza tam, gdzie nie ma gabinetów urologicznych. Prostatobus ma tę zaletę, że jest mały i lekki, dlatego będzie mógł dojechać praktycznie wszędzie, bez żadnych ograniczeń. Jest klimatyzowany i ogrzewany, dlatego może być wykorzystywany przez cały rok.

Świadczenia z zakresu diagnostyki kardiologicznej, pulmonologicznej, laryngologicznej, badania genetyczne i świadczenia rehabilitacyjne będą realizowane w mieście Kielce i powiecie kieleckim. Badania USG prostaty będą realizowane na terenie województwa świętokrzyskiego w mobilnym gabinecie (prostatobus).
Wszystkie świadczenia zdrowotne zakończone zostaną podsumowaniem wyników i wydaniem zaleceń.

Partner wiodący: Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach

Partner: Świętokrzyskie Centrum Onkologii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kielcach

Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 78 996 917, 59 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 67 055 556,00 zł

Informację dotycząca rekrutacji zainteresowani mogą otrzymać:

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Skip to content