Nowoczesna bieżnia wykorzystywana podczas terapii zaburzeń równowagi, fotel pomagający w leczeniu nietrzymania moczu oraz urządzenie do suchego masażu membranowego, to część sprzętu, który został zakupiony dzięki realizacji projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”. Te urządzenia już służą mieszkańcom świętokrzyskiego.
Z nowych urządzeń korzystają osoby, które zdecydowały się na udział w projekcie „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”, przeszły badania i po konsultacji medycznej otrzymały odpowiednie skierowanie. Rehabilitacja prowadzona jest w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Kielcach.
- Bardzo się cieszymy, że sprzęt już do nas dotarł, że jest wykorzystywany. To urządzenia z najwyższej półki a pakiet wykonywanych zabiegów rehabilitacyjnych jest bardzo szeroki – podkreśla Anna Misztal, zastępca dyrektora WOMP.
Pacjenci mogą być kierowani także na wykorzystujące nowoczesne technologie zabiegi fizjoterapeutyczne, które nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jedną z osób korzystających z rehabilitacji w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy jest Czesław Felis, który miał między innymi zajęcia na nowoczesnej bieżni do treningu i oceny zaburzeń postawy.
Pacjenci ćwiczący na bieżni są zabezpieczeni przez szelki pomagające utrzymać równowagę, podczas perturbacji. Jest to konieczne, ponieważ urządzenie wywołuje między innymi kontrolowany poślizg. Podczas tych zajęć, trenowana jest między innymi reakcja mózgu na zmiany położenia.
- Wszystko przebiega bardzo sprawie. Na badania zgłosiłem się 1 sierpnia, szybko odebrałem wyniki a teraz już korzystam z rehabilitacji. Jestem zadowolony, że zdecydowałem się na udział w projekcie – podkreśla Czesław Felis.
Dla wielu pacjentów problemem jest nietrzymanie moczu, pomóc w walce z tą dolegliwością może rehabilitacja wykonywana na fotelu medycznym również zakupionym dzięki projektowi. Urządzenie przeznaczone jest do leczenia nietrzymania moczu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Terapia ma wpływ na wzmocnienie mięśni dna miednicy i przywrócenie im odpowiedniej kontroli nerwowo-mięśniowej. Jak zapewniają specjaliści jest bardzo skuteczna.
Biorący udział w projekcie mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy cierpią z powodu bólu pleców lub innych przewlekłych schorzeń, korzystają także z zabiegów wykonywanych za pomocą urządzenia do suchego masażu membranowego. To urządzenie przypominające łóżko wodne. Strumienie wody, krążąc w obiegu zamkniętym, uderzają w nieprzepuszczalną membranę, dzięki czemu pacjent może doświadczyć korzyści wynikających z hydromasażu, nie mając bezpośredniego kontaktu z wodą. Podwyższona temperatura wody, użytej podczas zabiegu przynosi relaks i rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni.
Celem projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” jest poprawa stanu zdrowia pracujących mieszkańców województwa świętokrzyskiego w wieku 45 plus i jak najdłuższe zatrzymanie ich na rynku pracy. Rekrutacja do projektu trwa. Pacjenci mogą zgłaszać się indywidualnie, ale mogą być zgłaszani też przez zakłady pracy.