Jak przygotować się do badań?

Dzięki projektowi „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” pracujący mieszkańcy województwa świętokrzyskiego w wieku 45 plus mogą bezpłatnie skorzystać z badań laboratoryjnych, a także porad specjalistów. Przygotowaliśmy dla Państwa kilka informacji, jak właściwie przygotować się do badań.

Badania wykonywane są w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy i Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Aby wziąć udział w badaniach trzeba się wcześniej zarejestrować. Pacjenci rejestrowani są na konkretny dzień i godzinę. W wyznaczonym dniu zgłaszają się i trafiają pod opiekę konsultantów, od których otrzymują ankietę medyczną do uzupełnienia. Mają mierzone ciśnienie krwi, przeprowadzana jest analiza składu ciała i pobierana krew do badań laboratoryjnych.

Na jakie pytania trzeba znać odpowiedź wypełniając ankietę?

Przed uzupełnieniem ankiety warto w domu przejrzeć swoją historię medyczną, a także historię medyczną najbliższej rodziny. Pojawią się między innymi pytania dotyczące wystąpienia w rodzinie udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, a także nowotworów. Pacjent musi podać informacje dotyczące wzrostu, wagi i chorób przewlekłych, na które się leczy.

Przed pobraniem krwi pacjent powinien:

  • pozostawać na czczo (nie przyjmować posiłków co najmniej 12 h przed pobraniem),
  • wypić szklankę wody niegazowanej,
  • unikać stresu i znacznego wysiłku fizycznego.

Należy także poinformować personel medyczny o zażywanych lekach, suplementach. Pacjent nie powinien przyjmować leków mogących wpływać na poziom mierzonego składnika, o ile nie zaburza to procesu leczenia.

Pomiar ciśnienia krwi

  • Przed pomiarem ciśnienia krwi co najmniej przez 30 minut nie należy pić kawy i palić papierosów.
  • Przed badaniem wskazany jest kilkuminutowy odpoczynek w pozycji siedzącej z podpartymi plecami.

Analiza składu ciała

  • Analizę składu ciała można zrobić o każdej porze dnia i nie wymaga ona specjalnego przygotowania. Jednak badanie najlepiej wykonywać na czczo i 30 minut wcześniej opróżnić pęcherz.
  • Badanie nie jest wskazane dla osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, metalowymi elementami w ciele, nie powinny go także wykonywać kobiety w ciąży.

Przed badaniem należy zdjąć biżuterię oraz wszystkie elementy ubranie w skład których wchodzi metal na przykład pasek, koszulę z metalowymi guzikami.

Rekrutacja do projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” trwa. Pracownicy zgłaszający się indywidualnie mogą rejestrować się dzwoniąc pod numer: WOMP 41 347 97 44, ŚCO 885 77 99 88, zakłady pracy: 41 347 97 42, 41 347 97 12.

Projekt pn. „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” jest realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Kielcach w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.

Skip to content