Inwestycja w zdrowie

Korzystają z badań profilaktycznych, bo wiedzą, że dzięki temu nawet jeśli zachorowali, to im wcześniej wykryta choroba, tym łatwiej ją wyleczyć. Z badań wykonywanych dzięki projektowi „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” a także zajęć edukacyjnych skorzystali kolejni mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Na liście przebadanych osób są pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej „Domator” oraz cukierni „Świat słodyczy” w Kielcach.

Halina Domagała pracująca w kieleckiej cukierni „Świat słodyczy” podkreśla, że korzysta z wszystkich badań profilaktycznych, które są dla niej dostępne.

  • W tym programie zdecydowałam się wziąć udział przede wszystkim ze względu na bardzo szeroki pakiet oferowanych badań. Niestety ze względu na wiek już nie do wszystkich badań profilaktycznych mam dostęp. A skoro teraz jest możliwość kompleksowego przebadania się, to dlaczego z niej nie skorzystać – mówi Halina Domagała.
    Osoby, które zdecydowały się na udział w projekcie, przed pobraniem krwi miały zmierzone ciśnienie, wykonano także analizę składu ciała. Krew pobierana jest w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy a potem przewożona do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, gdzie wykonywane są badania. Wyniki poprzez e-Portal trafiają do pacjentów, a także lekarzy, którzy je analizują a potem poprzez teleporadę omawiają z pacjentami. Jeśli jest taka konieczność kierują do dalszej specjalistycznej diagnostyki. Może to być konsultacja i badania kardiologiczne, genetyczne, laryngologiczne a także konsultacja z rehabilitantem.
    Mężczyźni w wieku 45 + będą mogli także skorzystać z badania USG prostaty.
    Badania te będą wykonywane w mobilnym gabinecie, który będzie przemieszczał się po całym województwie.
  • Warunkiem skorzystania z programu jest posiadanie aktualnego zaświadczenia od pracodawcy oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania na terenie województwa świętokrzyskiego – przypomina Anna Mikołajczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.
    Celem głównym projektu, którego realizacja rozpoczęła się 1 lipca jest ochrona zdrowia i wydłużenie aktywności zawodowej pracujących mieszkańców województwa świętokrzyskiego poprzez przeprowadzenie badań a także kompleksowych działań edukacyjno-zdrowotnych.
  • Chodzi o to, żeby mieszkańcy naszego regionu cieszyli się, jak najdłużej dobrym zdrowiem, żeby zareagować, gdy dzieje się coś niepokojącego a także przeciwdziałać opuszczaniu rynku pracy przez osoby w wieku produkcyjnym 45+
  • informuje marszałek Województwa świętokrzyskiego Renata Janik.
    Marszałek województwa podkreśla równocześnie, że badania są realizowane dzięki dofinansowaniu unijnemu z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.
    Pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej Domator oraz cukierni „Świat słodyczy”
    wzięli także udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących między innymi zdrowego trybu życia.
Skip to content