Pod koniec sierpnia badanie krwi, następnie konsultacja z lekarzem medycyny pracy, a dziś już pierwsze zabiegi rehabilitacyjne. Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego korzystają z programu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”.
Joanna Lach krew do badań miała pobraną w pracy, czyli w Szkole Podstawowej w Psarach. To miejsce przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wraz z mobilnym laboratorium odwiedzili 22 sierpnia.
Wówczas osoby, które zgłosiły chęć udziału w projekcie, skorzystały z warsztatów edukacyjnych, a także przeszły pierwsze badania. W tej grupie była Joanna Lach.
- Cieszę się, że wszystko tak sprawnie poszło i dziś już mogę korzystać z rehabilitacji. Wyniki badań otrzymałam bardzo szybko, omówione zostały z lekarzem, dostałam też skierowania do kolejnych specjalistów między innymi kardiologa – mówi Joanna Lach.
Zabiegi rehabilitacyjne są wykonywane w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy. Mogą z nich korzystać osoby, które zdecydują się na udział w projekcie „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”, przejdą badania i po konsultacji medycznej otrzymają odpowiednie skierowanie.
- Badania krwi składające się z 14 elementów, pomiar ciśnienia krwi, analizę składu ciała wykonujemy u wszystkich osób, które zgłoszą chęć udziału w projekcie, ale dodatkowa pogłębiona diagnostyka, jak i rehabilitacja są przeznaczone dla osób z odpowiednimi wskazaniami. O tym, kto przejdzie dodatkowe badania i skorzysta z pakietu rehabilitacyjnego decyduje lekarz medycyny pracy – mówi Anna Mikołajczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.
Jak dodaje przygotowany pakiet rehabilitacyjny jest bardzo szeroki.
- Pacjenci mogą być skierowani między innymi na zabiegi z wykorzystaniem lasera, który wykorzystywany jest do stymulacji procesów leczniczych narządu ruchu. Mogą skorzystać także z krioterapii, którą stosuje się, żeby zmniejszyć procesy zapalne, zmniejszyć ból i napięcie mięśniowe. Wykonujemy także zabiegi infraterapii między innymi u osób po uszkodzeniach narządu ruchu, przy chorobach reumatycznych – dodaje Anna Mikołajczyk.
Na potrzeby projektu zakupiony zostanie także sprzęt, który będzie wykorzystywany podczas rehabilitacji uczestników projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”. Na liście znajduje się między innymi fotel, który wykorzystywany jest w terapii nietrzymania moczu. Terapia tym urządzeniem ma wpływ na wzmocnienie mięśni dna miednicy i przywrócenie im odpowiedniej kontroli nerwowo-mięśniowej. Zakupiona zostanie również nowoczesna bieżnia, które będzie wykorzystywana podczas terapii zaburzeń równowagi i zawrotów głowy oraz urządzenie do suchego masażu membranowego.
Celem projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” jest poprawa stanu zdrowia pracujących mieszkańców województwa świętokrzyskiego w wieku 45 plus i jak najdłuższe zatrzymanie ich na rynku pracy.
Projekt pn. „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” jest realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Kielcach w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 na podstawie Umowy nr FESW.07.01-IZ.00-0068/24-00.